Dochodzenie odszkodowania w związku ze szkodą powstałą z posiadaniem gospodarstwa rolnego od zakładu ubezpieczeń oraz od samego rolnika

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie czytelnika bloga: „Jestem Janusz K. Mieszkam w miejscowości W. w województwie podlaskim. Kilka dni temu pomagałem mojemu sąsiadowi Kamilowi R. przy sianokosach. Wrzucaliśmy snopki siana do stodoły i niechcący klika snopków uderzyło mnie w głowę na skutek czego straciłem przytomność. W szpitalu, lekarz powiedział, że miałem wstrząśnienie mózgu. Jestem na zwolnieniu lekarskim, nie mogę się przemęczać, biorę leki. Chciałbym uzyskać odszkodowanie w związku z tym wypadkiem, czy mam wystąpić przeciwko sąsiadowi, do którego należy to gospodarstwo? Czy mogę zgłosić szkodę od razu do ubezpieczyciela? Proszę o szybką odpowiedź”.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że kwestie dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego zostały uregulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku (Dz. U. Nr 124, poz. 1152).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 w/w aktu normatywnego: poszkodowany w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń. O zgłoszonym roszczeniu zakład ubezpieczeń powiadamia niezwłocznie ubezpieczonego”.

Wedle wyżej wymienionej normy prawnej, poszkodowany wskutek wypadku w gospodarstwie rolnym ma prawo do dochodzenia roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, z którym rolnik posiadający niniejsze gospodarstwo rolne zawarł umowę ubezpieczenia OC.

Przedmiotowa norma prawna jest uprawnieniem, z którego osoba poszkodowana może, ale nie musi skorzystać. Podkreślenia wymaga fakt, iż zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego nie wyklucza możliwości wystąpienia z żądaniem odszkodowania lub zadośćuczynienia bezpośrednio do sprawcy niniejszej szkody, a więc samego rolnika, osoby pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoby pracującej w jego gospodarstwie rolnym.

Ponadto, nie sposób nie zaakcentować, że ustawodawca nie wyklucza również możliwości wystąpienia przez osobę poszkodowaną z żądaniem odszkodowania lub zadośćuczynienia do obu w/w podmiotów jednocześnie. Oznacza to, iż poszkodowany może skierować powództwo zarówno przeciwko sprawcy szkody, tj. rolnikowi, osobie pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osobie pracującej w jego gospodarstwie rolnym, jak i przeciwko zakładowi ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Warto w tym miejscu nadmienić, że osoba zobowiązana do naprawienia szkody nie ma prawa do „odesłania” poszkodowanego do zakładu ubezpieczeń, z którym została zawarta umowa ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Oprócz powyższego, rolnik nie może powstrzymywać się od wypłaty odszkodowania do momentu potwierdzenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Podsumowując, Janusz K. może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, z którym Kamil R. zawarł umowę ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego lub bezpośrednio do samego rolnika, tj. Kamila R. Czytelnik bloga może również wystąpić z żądaniem odszkodowania do obu w/w podmiotów jednocześnie.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Edyta Gorczyńska

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dochodzenie odszkodowania w związku ze szkodą powstałą z posiadaniem gospodarstwa rolnego od zakładu ubezpieczeń oraz od samego rolnika

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


4 − = jeden